Kancelaria notarialna – notariusz Katowice

notariusz Katowice herbNotariusz to zawód zaufania publicznego, który jest bardzo potrzebny na każdym rynku i jest regulowany przez Państwo. Oznacza to, że posiada on ściśle określone kompetencje i zakres obowiązków, które musi wypełniać, a nawet jego wynagrodzenie jest określone z góry, w oparciu o konkretne widełki.
To, co jednak powoduje wzrost popularności tego zawodu, to rosnąca świadomość obywateli, którzy coraz lepiej rozumieją mechanizmy prawne, które są w zasięgu ich ręki, dzięki skorzystaniu z usług notariusza. Świadomość ta stale rośnie, dlatego też rozważmy, czym można i należy kierować się, przy wyborze specjalisty, który zajmie się naszą sprawą? Przeanalizujmy ten problem w oparciu o stolicę aglomeracji śląskiej – Katowice.

Gdzie znaleźć notariusza w Katowicach?

Katowice to duże miasto, w którym działa niejedna kancelaria notarialna. Może to więc w pierwszej kolejności wzbudzić pewnego rodzaju niepokój, odnośnie wyboru odpowiedniego notariusza. Zakładamy bowiem, że Katowice są na tyle duże, że znajdziemy w nich notariusza o każdej specjalizacji. Jak się okazuje, jest to podejście nieprawidłowe.
Żadna kancelaria notarialna, nieważne, czy to Katowice, czy inne wielkie miasto, nie posiada specjalizacji w konkretnym zakresie usług. Wynika to wprost z charakteru tego rodzaju działalności, która jest bardzo ściśle regulowana odpowiednimi przepisami prawa, które dokładnie definiują zakres kompetencji tego specjalisty. Przepisy te są tak precyzyjne i stosunkowo wąskie, dlatego też każdy notariusz dokładnie wie, jak zachować się w każdej sytuacji. Oznacza to, że każdy notariusz, nieważne czy to Katowice, czy inne miasto, jest w stanie załatwić dokładnie każdą sprawę i wie, jak sporządzić każdy akt notarialny. Dlatego też tymi względami nie musimy się kierować przy wyborze odpowiedniego specjalisty. Oczywiście – są notariusze, którzy mieli więcej razy na przykład sporządzać testament od innych, z uwagi na lokalizację biura. Będą więc dysponowali większym bagażem doświadczeń, co jednak nie dyskryminuje innych biur w żaden sposób. Dlatego też w oparciu o tego typu kryterium nie ma sensu dokonywać wyboru specjalisty, który zajmie się naszą sprawą. Chyba, że w naszej opinii jest ona naprawdę skomplikowana, co jednak przyjąć należy naprawdę sporadycznie.

Notariusz Katowice Giszowiec

Czym zatem najlepiej kierować się przy wyborze specjalisty, który zajmie się Twoją sprawą? Jedna opcja wydaje się tu najbardziej logiczna. Jeśli lokalizacją mieszkania, do którego wydajesz stosowny akt notarialny są Katowice Giszowiec, to notariusz najlepiej, jakby również miał biuro na terenie tej dzielnicy. Dlaczego?
Z jednej strony dominują tutaj względy czysto praktyczne. Masz do takiego urzędnika zdecydowanie bliżej, niż do innych. Z drugiej strony zachodzi pewna zależność, z której większość z nas nie zdaje sobie sprawy. Jeśli dany notariusz ma biuro w dzielnicy Katowice Giszowiec, to najczęściej obsługuje klientów z najbliższej okolicy. Daje mu to swoistego rodzaju wgląd na przykład w rynek mieszkań w danej dzielnicy. Kiedy zatem pojawiasz się u niego z koniecznością wystosowania aktu notarialnego dotyczącego danego mieszkania, powinieneś mieć je wycenione lub oszacowane pod kątem wartości. Zamiast wydawać pieniądze na rzeczoznawcę lub spędzać czas na analizie rynku, którego nie znasz, możesz się podpytać notariusza. Wystawia on takie akta często, więc z pewnością ma odniesienie, ile dane mieszkanie może kosztować. Jest to praktyczna wiedza nie do przecenienia, z której warto skorzystać. Przeczytajcie koniecznie również inne materiały opisujące cechy notariusza wartego uwagi