Kancelaria notarialna – notariusz Gliwice

Gliwice Notariusz herbWiele czynności, z czego zwykle nie zdajemy sobie sprawy, wymaga właściwego podejścia, ze względu na obowiązujące przepisy prawa. Okazuje się bowiem, że szereg ustaw dość dokładnie normuje, jak dokonać konkretnych działań mających prawne konsekwencje dla którejś ze stron. Wykonanie ich niezgodnie z obowiązującymi przepisami rodzi ryzyko uznania dane czynności za nieważne.
Dla wielu z działań, które mamy okazję podejmować, a które związane są z obowiązującymi normami prawnymi, wymagany jest udział notariusza. Jest to wykwalifikowany prawnik, znajdujący się w odpowiednim rejestrze, którego zadaniem jest przeprowadzanie tych wymagających działań i nadawanie im odpowiedniej formy. I tak na potrzeby sporządzenia umowy sprzedaży nieruchomości czy stworzenia wiążącego i prawidłowego testamentu, stworzono pewnego rodzaju normy, które należy spełnić. Tę normą najczęściej jest sporządzenie odpowiedniego aktu notarialnego, będącego aktem prawnym.
Szereg zadań notariusza jest ściśle określonych przepisami obowiązującego prawa, zaś coraz większa część społeczeństwa zaczyna zdawać sobie sprawę z możliwości, jakie daje im skorzystanie z usług notariusza. Mogą oni bowiem zabezpieczyć swoje interesy w niezwykle skuteczny sposób.
Jak się jednak okazuje, ilość biur notariuszy na rynku jest całkiem sporo. Dlatego też na pierwszy rzut oka, wybór specjalisty, który skutecznie poprowadzi naszą sprawę, może nastręczać pewne trudności, tak samo jak poruszanie się po tym rynku. Ponieważ w tak dużym mieście jak Gliwice ilość biur jest naprawdę spora, postanowiliśmy uprościć zadanie ich wyboru, przygotowując ten krótki poradnik. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Jak znaleźć dobrego notariusza w Gliwicach?

Jeśli wpiszemy frazę notariusz Gliwice, otrzymamy bardzo dużo wyników, prowadzących wprost do stron odpowiednich biur. Jak się wkrótce przekonamy, w tak dużym mieście jak gliwice, niejedna kancelaria notarialna ma siedzibę praktycznie jedna obok drugiej. A mimo to wszystkie wytrzymują tą bardzo mocną konkurencję. Z czego wynika ten stan rzeczy?
Jak się okazuje, wielu ludzi ma nieco błędne założenie odnośnie rynku, na którym działają kancelarie notarialne. Gliwice, jak każde inne miasto to skupisko notariuszy, którzy swobodnie mogą między sobą konkurować, gdyż tak naprawdę wszelkiego rodzaju rywalizacja jest zabroniona przepisami prawa.
Odpowiednie ustawy bardzo dokładnie precyzują 3 czynniki, związane z funkcjonowaniem kancelarii notarialnej:

  1. Dozwolona reklama, która najczęściej traktowana jest tylko informacyjnie.
  2. Szczegółowy zakres kompetencji, który sprawia, że każda kancelaria tak de facto zajmuje się tym samym.
  3. Widełki cenowe za daną czynność, co doprowadza do sytuacji, w której każde biuro oferuje tą samą kwotę za tą samą czynność.

Co wynika z tych trzech elementów? Przede wszystkim fakt, że nie ma sensu szukać specjalnego notariusza, który dysponuje jakimiś specjalnymi uprawnieniami. Każdy z nich przeprowadzi daną czynność w ten sam sposób, a różnice między nimi polegają tylko na nabytym doświadczeniu w danej sprawie. Możemy je zweryfikować, prowadząc wstępne rozmowy z biurem lub czytając opinie na jego temat obecne w sieci.
Czym zatem kierować się przy wyborze biura? Lokalizacją. Jeśli biuro jest w jakiejś dzielnicy, to dany notariusz lepiej zna rynek mieszkań w danej okolicy. Podpowie więc prędzej, jaką cenę wpisać do aktu, gdyż się na tym zna. My zaś zaoszczędzimy na rzeczoznawcy. Z drugiej strony im mniej notariuszy w okolicy, tym kolejki większe. Dla prostych spraw lepiej jest szukać biur z większymi mocami przerobowymi. Goraco zachęcamy do zapoznania się też z innymi materiałami na temat tego jak znaleźć skutecznego notariusza